یکی از مطرح ترین تقسیم­ های جغرافیایی افراد در دولت ­ها، تابعیته. هر دولت، افرادی رو که واسه کشور خود می ­داند از بقیه ی افراد جدا می­ کنه. یعنی تابعیت به معنای اینه که رابطه ­ای سیاسی و الهی بین شخصی مشخص (تبعه) و دولتی مشخص (دولت اصلی) وجود داشته باشه. این رابطه، سیاسیه از آنجایی که به دلیل قدرت و حاکمیت دولتیه که فرد رو واسه کشور خود می­ داند و واسه همین مقررات اونو در زیر قوانین خود اشاره کرده؛ همین طور این رابطه، معنویه از آنجایی که جای سکونت شخص در اون نقشی نداره و فرد هرجای دنیا که باشه، متعلق (پیرو) به اون دولت و کشوره.

 

رابطه­ ی بین دولت و تبعه، سیاسیه؛ یعنی قراردادی نیس و این دولته که تصمیم می ­گیرد چه اشخاصی می­ توانند تبعه ی اون باشن. الان افراد به محض متولد شدن تبعه ی دولتی خاص حساب می شن؛ در این مورد کشورها از دو سیستم کلی واسه این عمل استفاده می کنن: سیستم خون (تابعیت نَسَبی) – سیستم خاک (تابعیت ارضی).

سیستم خون یا تابعیت نسَبی

زمانی که تابعیت از راه نَسَب به طفل مجبور شه، این سیستم کارکرد داره. در این سیستم طفل به محض تولد از تابعیت پدر و مادر خود بهره مند می­ شه. البته این سیستم متفاوت از نژاده، مثلا اگه والدینی فرانسوی به تابعیت ایران درآمده باشن، بچه اونا برابر قانون ایرونی حساب می­ شه درحالی که نژاد اون فرانسویه. حال اگه طفل والدینی بی تابعیت داشته باشه، تکلیف اون چیه؟ در این مورد می­ توان از سیستم خاک کمک گرفت.

سیستم خاک یا تابعیت ارضی

در این سیستم تابعیت از راه محل تولد به طفل اعطا می­ شه یعنی هر شخص تابعیت محل تولد خود رو داراس. در این سیستم محاله که شخصی بی تابعیت باشه چون که به هرحال در جایی متولد شده و همون جا مشخص کننده ی تابعیت اوست. الان هم بیشتر کشورها به این سیستم پایبند هستن.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   اثر رنگ در و بازاریابی چقدره؟ 

اصول تابعیت

در همه کشورها ۳ اصل اساسی در مورد تابعیت پذیرفته شده:

  1. هر فردی باید تابعیتی داشته باشه پس هیچ فردی نباید بی تابعیت باشه؛ البته در این مورد بعضی وقتا در اثر جنگ یا مهاجرت یا مجازات یا قانون خاص، اتفاق میفتد که فرد تابعیت قبلی خود رو ترک کنه بی اونکه تابعیت دیگری رو کسب کرده باشه، به اینجور شخصی «آپاترید» میگن.
  2. هیچ فردی نباید بیشتر از یک تابعیت داشته باشه. هیچ شخصی نمی­ تواند تابعیت خود رو از دست بده مگه اونکه تابعیت دولت دیگری رو کسب کرده باشه؛ در این حالت شخص به محض کسب تابعیت دوم، تابعیت اولی خود رو از دست می­ بده تا با هم دو تابعیت نداشته باشه.
  3. تابعیت چیزی همیشگی و نابودی ناپذیر نیس. با اینکه هر شخص حتما باید تابعیت دولت معینی رو داشته باشه اما پیرو دولتی مشخص بودن همیشگی نیس؛ پس بعضی وقتا اتفاق می­فتد که شخص خواهان تغییر تابعیت خوده یا در اثر جنگ یا در اثر ازدواج تابعیت اون تغییر می ­کنه.

تغییر تابعیت در اثر ازدواج در ایران

قانون مدنی ایران در بند ۶ ماده ۹۷۶ گفت که هر زن تبعه ی خارجی که شوهر ایرونی اختیار کنه، تبعه ی ایران حساب می­ شه. در مورد ازدواج زن پیرو ایران با تبعه ی خارجی هم ماده ۹۸۷ قانون مدنی مقرر کرده که زوجه به تابعیت ایرونی خود باقی می ­موند مگه اونکه به دلیل قانون کشور زوج، تابعیت شوهر به دلیل ی اتفاق عقد ازدواج به اون مجبور شه.
دیدگاهتان را بنویسید