میدونید که چیجوری با حرکات دست حرف بزنین؟ در تحقیقی، هولر (Holler) و بیتی (Beatie ) دریافتند که اشارات و حرکات بدن ارزش پیام ما رو تا ۶۰ درصد افزایش می ده! بهترین و کاریزماتیک ترین سخنرانان و افراد تأثیرگذار از اهمیت استفاده از حرکات دست آگاه هستن و رهبران از الگوهای حرکات دست خاصی استفاده می کنن. در آزمایشگاه تحقیقات رفتار آدم، هزاران ساعت از سخنرانیای تد بررسی شد و یک الگوی قابل توجه مشخص شد: محبوب ترین سخنرانان تد با کلمات و دست هاشون حرف میزنن. اگه می خواید اثر کلام خود رو زیاد کنین، مقاله حاضر با ارائه نکاتی جالب و معرفی حرکاتِ دستِ معروف، به شما کمک می کنن.

 • کم طرفدارترین سخنرانان تد به طور میانگین از ۲۷۲ حرکت دست در طول ۱۸ دقیقه صحبت، استفاده کرده بودن.
 • محبوب ترین سخنرانان تد به طور میانگین از ۴۶۵ حرکت دست استفاده کرده بودن، یعنی دو برابر!

نتایج تحقیق سخنرانیای تد شگفت انگیز بود و سؤالات زیر رو به وجود آورد:

 • چرا حرکات دست خیلی مهم هستن؟
 • محبوب ترین حرکات دست کدامند؟
 • هرکی چه جوری می تونه از حرکات دستش استفاده کنه تا محبوب شه؟

پس از تقسیم بندی تموم سخنرانیای محبوب تد و سخنرانیای برجسته در طول ۵ ده ، ۲۰ حرکتِ اصلیِ دست اونا مشخص شد که شمام می تونین از اونا استفاده کنین.

واقعیتای جالب در مورد حرکات دست

۱. شما به دنیا اومدید تا با دست هاتون صحبت کنین

محققان دریافتند نوزادانی که در ۱۸ ماهگی از حرکات دست شون بیشتر استفاده می کنن، در آینده تواناییای زبانی قوی تر دارن. حرکات دست با هوشِ بالا مرتبطه.

۲. حرکات دست باعث می شه تا بقیه به شما گوش بدن

اسپنسر کلی (Spencer Kelly) استاد روان شناسی و یکی از مدیران مرکز زبون و ذهن دانشگاه کلگیت، دریافت که حرکات دست باعث جلب توجه افراد به صدای سخنرانی فرد می شه. به گفته اون «حرکات بدن در زمان سخنرانی فقط بخش جانبی کلام ما نیستن، بلکه یکی از بخشای اساسی اون هستن.»

۳. حرکات دست در ذات شما وجود دارن

اسپنسر دریافت که حتی افراد نابینا موقع صحبت با نابینایان دیگر، از حرکات دست استفاده می کنن.

۴. استفاده از حرکات به شما کمک می کنه تا به حافظه تون دسترسی پیدا کنین

استفاده از حرکات دست در بین صحبت، نه تنها به بقیه کمک می کنه تا چیزی که رو که می گین به خاطر بسپارند، بلکه به شمام کمک می کنه تا سریع تر و مؤثرتر صحبت کنین.

۵. توضیحات غیرکلامی به شما کمک می کنه تا بیشتر بفهمین

در مطالعه ای مشخص شد که مجبور کردن کودکان واسه استفاده از حرکات در بین توضیح اینکه چه جوری مسائل ریاضی رو حل می کنن، به اونا کمک کرد تا راه حلای جدید حل مسئله رو بیاموزند.

چه جوری با دستان خود حرف بزنین

پیش از معرفی حرکات معروف دست، بهتره توضیح بدیم که چه جوری می تونین به شکل مناسب و درست از دستان خود استفاده کنین:

 • در کادر باقی بمونین

فضای مناسب صحبت با دست از بالای قفسه ی سینه تا پایان کمر شماس. اگه خارج از این کادر برید، باعث حواس پرتی میشید و کنترل موقعیت از دست تون خارج می شه.

 • حرکات دست دارای طیف هستن

دو سرِ طیفِ حرکات دست، حرکات خشک و سفت (ژست بسته) و استفاده ی بیشتر از حد از دست هاست. جایی در میونه ی این طیف حالت ایده آل استفاده از دست هاست و خروج از این طیف تاثیرگذاری حرکات رو از بین می بره.

 • با هدف حرکت کنین

بهترین سخنرانان تد از دستای خود به طور هدفمند واسه توضیح چند تا نکته مهم استفاده می کنن.

 • بدونین که چه می خواید بگید

اگه قراره یک سخنرانی بزرگ بکنین، کلمات و جملات خود رو آماده کنین؛ وگرنه، ناخودآگاه بیشتر از حد از حرکات دست استفاده می کنین. به گفته النا نیکولادیس (Elena Nicoladis)، محقق دانشگاه آلبرتا که حرکات دست رو مطالعه می کنه، افرادی که در یافتن کلمات درست مشکل دارن، بیشتر با دستای خود صحبت می کنن.

 • هر چه آروم تر، بهتر

همه ما حرکاتِ نرمِ دست رو دوست داریم. حرکات بی نظم یا ربات وار باعث حواس پرتی می شن. اون قدر صحبت با حرکات دست رو تمرین کنین تا احساس کنین که حرکات تون طبیعی هستن.

 • از خودتون فیلم بگیرین

وقتی با یک نفر در پشت تلفن صحبت می کنین، از خودتون فیلم بگیرین. شاید متعجب شید که از چه حرکاتی استفاده می کنین و چند بار در طول مکالمه اونا رو به کار می برین. بعد سخنرانیای خود رو ضبط کنین. از یک دوست بخواهید تا نظرش رو در مورد حرکات تون بگه.

 • در روبرو شدن با فرهنگای مختلف با احتیاط باشین

همه حرکات دست معنای یکسانی ندارن و بعضی وقتا در فرهنگای مختلف دارای معانی مخالف هستن.

۲۰ حرکت دست که باید استفاده کنین

پس از مشاهده ی بهترین سخنرانان و سخنرانیا در دنیا، یه سری از حرکات دست محبوب جمع آوری شد تا شمام اونا رو امتحان کنین. به یاد داشته باشین که باید در مورد محتوای کلام خود فکر کنین و حرکت دست تون رو طبق اون تنظیم کنین.

۱. شمارش

آسون ترین و اساسی ترین حرکت دست واسه شمارشه. هر زمان که عددی رو اشاره می کنین، اونو با دست نشون بدین. این کار باعث می شه تا عدد آسون تر تو ذهن شنونده بمونه، جنب و جوش بیشتر می شه و زبون بدن تقویت می شه، و به عنوان یک گوینده ی غیرکلامی در مکالمه عمل می کنه.

۲. یک ذره

هر زمان که می خواید بر مقدار کوچیکی تأکید کنین، مثل چیزی که فرد نباید بیشتر از حد جدی بگیره یا یک مقدار اضافه، اونو با انگشتان خود نشون بدین.

۳. گوش بده!

این حرکت خیلی شدیده و باید با احتیاط استفاده شه. در این حالت، پشت یک دست رو به کف دست دیگر میزنین. صدا و حرکت باعث جلب توجه می شه و افراد می فهمن که چیزی که می خواید بگید مهمه.

۴. مصمم هستم

هر زمان که مشت تون رو گره می کنین و اونو واسه کسی یا در هوا تکان میدید، در حال نشون دادن قدرت و عزم هستین. از این حرکت در کنار یک نکته ی خیلی مهم استفاده کنین. وقتی از اون با صدای پرهیجان و بلند استفاده می کنین، مراقب باشین، چون ممکنه به عنوان خشم تلقی شه.

۵. همه چیز

می خواید یک حرکت بزرگ بکنین؟ حرکت «همه چیز» واسه تون مناسبه که انگار با دو دست شیئی خیالی رو کنار میزنین. این کار مثل اینه که شما همه نظرات تون رو کنار می ذارین تا ذهنی باز داشته باشین.

جانشین: اینجور حرکتی می تونه واسه زمانی که می خواید کاری رو از نو شروع کنین و اتفاقات قبلی رو از یاد ببرین هم به کار رود.

۶. کوچیک، متوسط، بزرگ

این حرکت خیلی آسونه و می تونه واسه نشون دادن سطح یک چیز به کار رود. شما می تونین از این حرکت استفاده کنین تا بگید که چیزی چقدر بزرگ یا کوچکه یا اینکه یک نفر کجا وای میسته. مثلا، می تونین از حرکت نشون دادن شیئی بزرگ در کنار جمله «چیز بزرگیه!» یا از حرکت نشون دادن چیز کوچیک در کنار جمله «اون در کنار مجسمه کوچکه.» استفاده کنین.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تئوری صف چیه و چه جوری میشه صف انتظار رو مدیریت کرد؟ "

جانشین: شما می تونین این حرکت رو واسه صحبت در مورد مراحل مختلف به جای حرکت شمارش به کار ببرین. مثلا، می تونین بگید «ما با چشم اندازی که شما دارین شروع می کنیم» (سطح پایین)، «بعد به ساختار مورد نظر شما می رسیم.» (سطح متوسط) و «مهم تر از همه با محصول پایانی تون کار رو به پایان می رسانیم.» (سطح بالا).

۷. تصمیمم رو گرفتیم

ساختن برج، زمانی اتفاق میفته که نوک انگشتان دو دست رو روی هم می ذارین. این کار مثل یک حرکت هوشمندانهه، اما در استفاده از اون زیاده روی نکنین؛ چون این روزها همه این حرکت رو انجام میدن.

۸. بگذار به تو بگم

اشاره کردن باید با احتیاط انجام شه. ما دوست نداریم مورد اشاره قرار بگیریم چون می تونه به عنوان اتهام یا جمله تلقی شه. با این حال، می تونین از اشاره کردن واسه جلب توجه یک فرد یا اشاره ی واقعی به یک چیز استفاده کنین.

۹. فقط یک بخش

این حرکت می تونه واسه نشون دادن بخش خاصی از یک ایده به کار رود. وقتی در مورد جنبه های یک موضوع صحبت می کنین، این حرکت می تونه نشون بده که این بخش جداست.

جانشین: می تونین از این حرکت در حالی که دست تون رو می چرخونید استفاده کنین تا تغییر در دیدگاه رو نشون بدین؛ مثلا در کنار جمله «این واقعا تصور منو از …. به …. تغییر داد.»

۱۰. من بزرگوارم

وقتی هر دو دست تون از هم جدا و کف دست تون به طرف مخاطب باشه، یک ژست خداگونهه. از این حرکت واسه باوقار نشون دادن خود، استفاده کنین.

۱۱. رشد

هر وقت دست خود رو حرکت میدید و به طرف بالا می برین، به یه جور رشد یا افزایش اشاره می کنین. این حرکت می تونه واسه نشون دادن رشد مورد انتظار، هیجان یا راهی که چیزی طی می کنه، به کار رود.

نکته ی ویژه: اگه یک کارآفرین هستین، مجبورید همیشه رشد سریع رو به سرمایه گذاران نشون بدین. بیشتر این اشاره با یک نمودار به شکل چوب هاکی و با یک انحنای وسیع که رو به بالاست، نشون داده می شه. می تونین این نمودار رو در بین حرف زدن با دست خود نشون بدین.

۱۲. شما

هر زمان که حرکت شما به طرف فضای شخصی کسی باشه، اون فرد رو مخاطب حرف خود قرار میدید. یکی از روشای خوب واسه اشاره به طرف مقابل، استفاده از دست یا کف دست بازه، چون اشاره با انگشت تهاجمیه. از این حرکت زمانی استفاده کنین که طرف مقابل احساس کنه موضوعی که در حال صحبت از اون هستین، به کارش میاد یا شامل حالش می شه. اگه توجه کسی به شما متمرکز نیس، این حرکت خیلی خوبه.

۱۳. من

هر زمان دستان خود رو به طرف قلب یا قفسه ی سینه مون می گیریم، معمولا به خودمون اشاره می کنیم. شنیده شده که مربیان سخنرانی به کاندیداهای ریاست جمهوری میگن که هر وقت در مورد موضوع مثبتی صحبت می کنن، به خودشون اشاره کنن؛ اما بهتره این کار رو با احتیاط انجام بدین.

۱۴. این و اون

هر وقت می خواید دو ایده ی مختلف یا دو چیز رو از هم جدا کنین، می تونین به شکل ظاهری اونا رو با دستان خود نشون بدین. مثلا، وقتی می خواید بگید ما متفاوت از اونا هستیم، با دست چپ «ما» و با دست راست «اونا» رو نشون بدین. این کار بهترین روش واسه فاصله گذاشتن بین دو چیزه.

نکته ی پیشرفته: اگه می خواید موضوعی واقعا پیشرفته رو امتحان کنین می تونین از دستان خود واسه نشون دادن دو ایده ی مختلف استفاده کنین. مثلا، وقتی از حزب دموکرات و جمهوری خواه صحبت می کنین، می تونین دست چپ خود رو واسه نشون دادن ایدها و اقدامات دموکراتا به کار ببرین و موقع صحبت در مورد جمهوری خواهان با دست راست بر دنیا بینی و نظرات شون تأکید کنین. این کار هم جذابه و هم فهم مطلب رو واسه مخاطب آسون می سازه.

۱۵. ترکیب یا ترکیب شدن

وقتی هر دو دست خود رو در کنار هم میارید، حرکتی واسه ترکیبه و روش ای عالی واسه نشون دادن ظاهری کنار هم قرار گرفتن دو نیرو و یکی شدن شونه. حتی می تونین دستان تون رو در هم حلقه کنین یا در هم بپیچید تا «کنار هم بودن کامل» رو نشون بدین.

۱۶. جدا

می تونین از کف دستان خود به شکل عمودی و واسه ایجاد یک حرکت برشی محکم استفاده کنین تا نیاز واسه امتحان دقیق یا جداسازی دو چیز رو نشون بدین.

جانشین: این حرکت می تونه واسه اشاره به یک وضع سخت در یک موقعیت، به کار رود.

۱۷. من چیزی رو مخفی نمی کنم

وقتی دستان تون در زاویه ۴۵ درجه و با کف دستانی رو به بالا هستن، شما روشنی و راستی رو نشون میدید. انگار که همه چیز رو رو کردین.

جانشین: وقتی کف دستان تون رو به بالاست و انگشتان تون از هم باز هستن، یعنی شما نیاز به چیزی دارین.

۱۸. به من گوش بده

کف دستان رو به پایین نشون دهنده ی قدرت و تسلطه. این کار خیلی مثبت نیس، اما حالت دستوری داره. اگه دستور میدید یا می خواید امر کنین، می تونین از این حرکت دست استفاده کنین. مراقب باشین که همیشه در این حالت نباشید! در بین صحبت دستا باید رو به بالا یا به شکل عمودی باشن. اینکه کف اونا همیشه رو به پایین باشه، حس سعی واسه غلبه و تسلط رو منتقل می کنه.

۱۹. مکث کن!

وقتی کف دست خود رو به یک نفر نشون میدید، می خواید مکث کنه یا باعث توقفش میشید. می تونین این کار رو در بین صحبت هر کسی به کار ببرین و اونا تقریبا فورا ساکت می شن. البته استفاده از این حرکت فقط باید در مواقع لازم باشه، وگرنه باعث ناراحتی طرف مقابل می شه.

جانشین: می تونین این کار رو وقتی سؤالی می پرسین بکنین. این حرکت، علامتی جهانی واسه جلب توجه مخاطبه.

۲۰. ما

آخرین حرکت قوی ترین اثر رو داره. این حرکت رو می تونین هر زمان که در یک گروه هستین یا با مخاطبی صحبت می کنین، بکنین. بازوهای خود رو بازکنید، انگار که اونا رو در آغوش می گیرین. حتی می تونین وقتی در کنار یک نفر وایس تاده اید، واقعا دست خود رو در پشت اون قرار بدین تا بگید که اونم در حلقه شما جا میگیره.

جمع بندی

چند روش واسه اجرا این حرکات هست:

 • اول، یک یا دو حرکت دست رو در یک زمان تمرین کنین. انجام تعداد زیادی حرکت خسته کننده هستش.
 • دوم، بهتره اول پشت تلفن از اونا استفاده کنین که هیچکی شما رو نمی بیند و می تونین با خیال آسون و بی نگرانی از اینکه چه جوری دیده میشید، تمرین کنین.

پس از ماهر شدن در این حرکات، می تونین در سخنرانی فروش، ارائه یا در بین به اشتراک گذاری ایده هاتون، از اونا استفاده کنین.

برگرفته از: scienceofpeople

 ۴۰۰۰تومن