کلمات، به شکل عجیبی، قدرتمندترین نیروی در اختیار بشر هستن. آدم می تونه قدرت کلمات رو طبق سازندگی به کار ببره، یا از اون واسه ویرانی استفاده کنه. کلمات با نیرو و انرژیِ خود می تونن زخما رو درمون ببخشند، از انجام کارا جلوگیری کنن، بقیه رو بیازارند، تحقیرکننده و برعکس فروتنانه باشن. چه در گفتارای داخلی، چه در دوستی با بقیه، کلمات می تونن کارساز یا مانعی غیرقابل عبور واسه ما باشه. لحظه ای فکر کنین؛ به خودتون و بقیه چه می گین؟ کلماتی که در گفتارتان بیشتر از همه تکرار می شن کدوما هستن؟ باور غالبِ همراهی کننده ی این کلمات که به خودتون و بقیه انتقال میدید چیه؟ اگه به قدرت کلمات باور داشته باشین، مراقبت از گفتارهای داخلی و بیرونی واسه تون جزو بدیهیات هستش.

 

قدرت کلمات

گری چپمن (Gary Chapman) در کتاب خود با نام «عشق؛ روش ای واسه زیستن» واسه توضیح کلمات کنایه ی روشنگری رو به کار برده: کلمات یا گلوله ان یا دانه. اگه کلمات رو با احساس خودبزرگ بینی و محکوم کردن بقیه به طرف اونا روونه کنیم، یا اگه به شکلی واکنشی، گلوله ی کلمات خراب کردن کننده رو به طرف اونا شلیک کنیم، نتیجه به بارآمده واسه شنونده سخت و نابودکننده هستش.

عوضش اگه به جای برخورد واکنشی، فارغ از موقعیتی که در اون قرار داریم، با کنترلِ قدرت و برابر اصول اخلاقی ، به شکل ای مثبت خودمون رو بگیم اون وقت کلمات رو مثل دانه هایی پرورده با احساس حمایت گری و قصد خوب در زمین رابطه کاشته ایم. کلمات این چنینی می تونن به رابطه رنگ و بوی مثبت بدن و جونِ دوباره ای به اون ببخشند.

مسئول کلماتی باشین که به کار می برین

کلمات این قدرت رو دارن که درمون بدن و تعالی ببخشند و زمانی که با راستی و راستی همراه باشن کلمات شما حتی می تونن زندگیا رو متحول کنن. به مراودات تون فکر کنین: کلمات شما آدمایی رو تشویق کردن که به طرف اهداف شون پیش برن، با کلمات از کسائی حمایت کردین و رنج بقیه رو آرامش دادین؛ کلمات شما کودکان تون رو پرورش دادن، به اونا پروبال دادن و الهام بخش اونا بودن. کلمات ، نه حتی همیشه از قصد، رنجانده ان، متوقف کردن، بن بست ساخته ان، زمین رشد و شکوفایی رو بایر کردن و بر محیط و رابطه ای سالم، گَرد مرگ پاشیده ان.

واسه حرف زدن، اصولی داشته باشین؛ همیشه حقیقت رو بگید، از بزرگ نمایی کردن، گفتار مخالف یا سخن گفتن با استانداردهای دوگانه پرهیز کنین، از کلمات تون واسه فریب و به بازی گرفتن بقیه استفاده نکنین و مهم تر از همه از کلمات واسه توهین کردن یا تحقیر هیچکی استفاده نکنین. یکی از روشن ترین نشونه های زندگیِ اخلاقی، گفتار نیکه. شاه کلید تعالیِ انسانی، سعی واسه به کمال رساندن گفتاره. کلام ما در همه حال باید صلح و شفقت رو در شخصیت مون متبلور کنه.

به کلمات تون دقت کنین

خیلی از مردم هر احساس، فکر یا گمانی رو که از ذهن شون میگذره بر زبون میارن. اونا محتوای ذهنی خود رو به شکل تصادفی، بی رعایت اصل مفید بودن، تخلیه می کنن. زمانی که حرف زدن به مسائل بی ارزش کشیده شه، مثل چیزی که در غیبت کردن از بقیه اتفاق میفته، توجه ما بر موارد بی اهمیت متمرکز می شه. فراموش نکنین که قدرت کلمات بیشتر از اون ارزش داره که بخوایم اونو صرف موارد بیهوده کنیم.

چیزی که همراه با کلمات نثار خود و دیگری می کنیم باید با توجه، احترام، ملایمت، تشویق و تواضع همراه باشه. باخبر شدن از لحظه ای که در اون به سر می بریم و مناسبت داشتن چیزی که می گیم با موقعیت، اهمیتی کلیدی داره. کلمات قدرت تغییر همه چیز رو دارن. پیش از بیان هر کلمه لحظه ای درنگ کنین و به اون واژه و نحوه ی بیان اون عمیق فکر کنین؛ بازم که اثر کلام تون رو بر شنونده یا شنوندگان مورد توجه قرار میدید. با همه مهربون سخن بگید و کلماتی رو به کار ببرین که مثل چراغِ هدایت گر به طرف الهام، اشتیاق و دلگرمی راهنمایی شن. کلماتی که باملاحظه بیان می شن مثل موسیقی، گوشِ جون شنوندگان رو نوازش میدن.

وقتی می خواهیم درباره موضوعی سخت، رو راست با دیگری سخن بگیم، باید با توجه و هدفی مشتاقانه روی مکالمه متمرکز شیم. در بین گفت وگو باید با صبر گوش بدیم، با نزاکت حرف بزنیم و حقیقت رو همونجوریکه فهمیده ایم بازگو کنیم. در گفت وگو باید کلمات، تکیه و لحن صدا، چشما، زبون بدن و حرکات مون رو در تبادلی رو راست با آگاهی داخلی مون در یک جهت قرار بدیم.

قدرت کلمات بر ضمیر ناخودآگاه

واسه متحول کردن دنیای تون لازمه افکارتان رو در همه سطوح زیرورو کنین. باید تموم افکار و گفتار داخلی منفی ای رو که با خودتون دارین افشا کنین و اونو با کلماتی مثبت تر جانشین کنین. کلمات نقش مهمی در افکار شما دارن و یکی از مهم ترین و البته دشوارترین سطوح واسه بیرون روندن انرژیای منفی و گرفتن مچ خودتون بین گفتارهای منفیه.

افکار شما که به شکل گفتار داخلی ظاهر می شن ضمیر ناخودآگاه تون رو به طور مستقیم تحت اثر قرار میدن. ضمیر ناخودآگاه به شکل ای قدرتمندانه روی انتخابا و نحوه ی زندگی شما کنترل داره و البته همین بخش از وجودتون از کلمات و نشونه هایی الهام میگیره که شما در اختیارش می ذارین. اگه کلمات شما بیشتر از حد بار منفی داشته باشن نیروی ناخودآگاه تون اون انرژی منفی رو جذب می کنه و دنیایی رو واسه شما می سازه که درخشش دهنده ی همون انرژی باشه.

به عکس، در روبرو شدن با کلماتِ مثبت، ذهن ناخودآگاه تون شما رو به طرف و سویی می بره که اون انرژی مثبت رو در زندگی تون متبلور کنه. مثلا عبارت: «حالم عالیه!» مسیرهای ذهنی ای رو فعال می کنه که به شما کمک می کنن حال بهتری داشته باشین. کلمه «عالی» بار معنایی ای داره که ذهن و بدن شما واسه رسیدن به اون معنا نیروی خود رو بسیج می کنه.

گفتارِ داخلیِ مثبت

گفتار داخلی مثبت قدمی لازم در رسیدن به عزت نفس و راه حل خارق العاده ای واسه کامیابی در تغییره. کلمات مثبت واسه سلامتی شما سودمندند، گفتار داخلی مثبت:

  • اعتماد به نفس شما رو تقویت می کنه؛
  • حال تون رو بهتر می کنه؛
  • استرس رو از بین می بره؛
  • به سلامت قلب و بهزیستی شما کمک می کنه.

با این حال گفتار داخلی منفی جوری به روال عادی گفت وگوای داخلی در میاد که فرد نسبت به تکرار دفعات اون ناآگاهه. ممکنه حتی شما نسبت به انجام این کار آگاه نباشید. شاید وقت اون رسیده که در ۲۴ ساعت آینده با دقت افکارتان رو نظارت کنین و ببینین با خودتون چه جوری صحبت می کنین؟ گفت وگوی داخلی شما از چه نوعیه؟

ردیابی گفتارِ داخلیِ منفی

توجه داشته باشین که ممکنه ردیابی الگوهای منفی در گفتار داخلی کار آسونی نباشه؛ شما سال هاست که با اونا زندگی کردین و خیلی از این الگوها رو به شکل ناخودآگاه به کار می برین. واسه تبدیل گفتار ناخودآگاه داخلی به گفتار نیمه آگاه، در مرحله اول لازمه به خودتون گوش بدین. همونجوریکه در یک مکالمه به بقیه گوش میدید به خودتون گوش بدین؛ این کار کمک می کنه نسبت به روال گفتار داخلی تون آگاه تر شید. بعد از گفت وگو با بقیه، مکالمه رو تو ذهن تون دوباره بازسازی کنین، بیشتر به ساختار چیزی که گفتین توجه کنین تا معنای کلی صحبت تون. این سؤالا رو از خود بپرسید:

  • چه لغاتی رو استفاده کردم؟
  • چرا اون لغات رو استفاده کردم؟
  • اون کلمات و عبارات بر چه احساساتی دلالت دارن؟
  • طبیعت این کلمات بیشتر مثبت بوده یا منفی؟

یک هفته رو به این تمرین اختصاص بدین که به گفتارهای داخلی و بیرونی تون و کلماتی که در اونا به کار می برین گوش کنین و اونا رو بررسی کنین. می تونین صدای خودتون رو در بعضی مکالمها ضبط کنین و بعدا به اون گوش بدین. درزمان هفته کشف ی گفت وگوها، از عبارات پرکاربردتان نت ورداری کنین؛ منظور کلمات و ترکیباتی هستن که به نظر می رسه در هر گفت وگویی اونا رو به کار می برین. این عبارات پرتکرار رو پیدا کنین و در دو دسته مثبت و منفی طبقه بندی کنین. مثلا: «این عالیه!» عبارتی مثبته و «این یک مشکله!» عبارتی منفیه.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   اثر رژیم گیاهخواری بر لاغری 

در این مرحله دقت کنین که هر عبارت منفی که استفاده از اون واسه شما به یک عادت تبدیل شده می تونه مشکل آفرین باشه. این عبارات منفی راه خود رو به تموم گفت وگوها، داخلی و با بقیه، باز می کنن. اون قدر به شکل دائمی از اونا استفاده کردین که از اونا آگاه نبودین. از همه اینا گذشته، چیزی که عبارات منفی رو تا این حد خطرناک می کنه این حقیقته که ذات اینجور عباراتی «خودشکن» است. اگه این عبارات منفی شامل حال شما باشه، ویرانی ناخواسته ای رو در زندگی تون می سازین. اگه این عبارت در مورد فرد دیگری باشه می تونین با القای باور منفی به اون شخص، همین ویرانی رو به واقعیت زندگی اونا هم مجبور کنین.

تغییر گفتارِ داخلیِ منفی

فراموش نکنین که شما تا اندازه ای می تونین و میتونین بر زندگی بقیه اثر بذارین. در حکایتا داستانی رو می خونیم از کودکان بازیگوش یک مکتب که با نسبت دادن تکراری علائم مریضی به آموزگارشان تونستن به اون بقبولانند که بیماره. فرافکندن کلمات منفی به بقیه می تونه مانع پیشرفت اونا بشه یا حتی بدتر، اتفاق موقعیت منفی منحرف کردن شده رو در زندگی اونا سرعت دادن کنه.

حالا چاره ی کار چیه؟ به محض پیدا کردن کلمات منفی در گفتارتان باید اونا رو تغییر بدین. مثلا به جای «با مشکل رو به رو شدیم!» بگید: «با یک رقابت رو به رو هستیم!» مشکلات دردناک ان و شکست دادن اونا سخته. عوضش، رقابتا اصلاح کننده ان و پس پیروزی در اونا آسون تره. زمانی که مشکلی رو از سر می گذرونین، آهی از سر آسودگی می کشین. اما در سرور موفق شدن بر رقابتا، هورای شادی می کشین. نمونه دیگر عبارت منفی «اون مریضه.» که میشه با عبارت مثبت «حال اون خوش نیس.» جانشین کرد؛ عبارت مریض دلالت بر وضعیتی بد و غیرقابل تغییر داره، درحالی که وضعیت خوش نبودنِ حال به این اشاره داره که فرد معمولا حال خوشی داره، اما الان مریضی داره.

ببینین! با جانشین کردن کلمات مثبت چیجوری می تونین قدرت کلمات رو واسه هدایت ضمیر ناخودآگاه خود به کار بگیرین، ضمیر ناخودآگاه افکار و کلمات شما رو تفسیر می کنه. شاید تغییر کلمات در دنیای بیرونی ناچیز به نظر برسه اما دنیای درون شما (و به دنبال اون افکار و اعمال تون) خیلی زیاد تحت اثر این تغییر قرار خواهد گرفت و تغییر به دنیای بیرون انتقال می کنن.

نکته ی خیلی مهم اینه که توجه داشته باشین که ضمیر ناخودآگاه اصلا منفی کردن افعال رو درک نمی کنه. مثلا: واسه ضمیر ناخودآگاه، معنی عبارت «من سردرگم نیستم.» دقیقا با عبارت: «من سردرگم هستم.» برابره. کلمه ای که ذهن اونو به خود جذب می کنه «سردرگم» است و همین کلمه رو در راه تحقق بخشیدن به دنیای فکر و اعمال شما صادر می کنه. راه بهتر بیان سردرگمی اینه که بگیم: «امروز شفاف فکر نمی کنم.» با کاربرد این عبارت مثبت تر، این کلمه «شفاف» است که به ذهن شما رخنه می کنه و در راه تبلور در زندگی تون قرار میگیره.

البته لازم نیس به یک باره در این تغییرات زیاده روی کنین! تمرکز اصلی رو به کلمات و عبارات منفی پرتکرار بدین. اگه یکی دوبار بگید: «افتضاحه!» تغییر محسوسی ایجاد نمی شه. اما استفاده ی روزانه ده مرتبه یا بیشتر از اینجور تکیه کلامای منفی ای، می تونه از راه هدایت اعمال تون به صورتی «افتضاح» بر زندگی تون اثر بزاره.

با جایگزینی کلمات و عبارات مثبت، قدرت کلمات به کمک شما بین تا بتونین طرف و طرف زندگی تون رو مثبت کنین. کم کم مراحل تأثیرگذاری قدرت کلمات مثبت با همون شتاب و قدرت کلمات منفی، که به اون عادت کرده بودین، در زندگی شما جانشین می شه.

منفی: سردرگمم؛ مثبت: فکرم شفاف نیس

منفی: داغونم؛ مثبت: امروز سرحال نیستم

منفی: دارم خسته می شم؛ مثبت: به استراحت نیاز دارم

منفی: تو آدم بی توجه ای هستی؛ مثبت: آدم متفاوتی هستی

منفی: دوباره داره دیرم میشه؛ مثبت: کاش می تونستم سروقت برسم

منفی: ازم متنفره؛ مثبت: ازم خوشش نمیاد

منفی: این یک شکسته؛ مثبت: این نبود موفقیته

منفی: این کار بدی بود؛ مثبت: این کار نامناسبی بود

اینا تنها بعضی از مثالایی هستن که به شکل ای بهتر اصطلاح شدن. عبارتایی وجود دارن که شما و فقط شما از اونا استفاده می کنین. اونا رو خودتون باید کشف کنین، هدف اینه که همه کلمات تون رو زیر نظر بگیرین. هر روز بیشتر انرژی شما صرف باقی موندن فیزیکی بدن تون می شه، با این حال ذهن هم از این انرژی واسه موافق کردن زندگی شما با نیازهایی که دارین استفاده می کنه، استفاده ی تکراری از کلماتی که به ایجاد واقعیت دلخواه شما کمک نمی کنن، هدر دادن قدرت مهم شماس. با اینکه بی حاصلیِ کاربرد عبارات خنثی خیلی بهتر از نتایج مخربیه که با کاربرد کلمات منفی بوجود میاد، بهترین کار اینه که قدرت کلمات رو به شکل ای ثمربخش در اختیار بگیریم. واسه همین اگه به عبارات بی معنی ای برخوردید که همیشه اونو به کار می برین باید اونو با عبارتی معنی دار و مثبت جانشین کنین یا به جای بیان اونا سکوت اختیار کنین، امتیاز سکوت اینه که انرژی رو هدر نمی ده.

به خاطر داشته باشین که برخلاف افزایش آگاهی شما نسبت به گفتارهای داخلی و بیرونی تون، مراحل کشف و بررسی هیچ موقع به اتمام نمی رسه و بعضب وقتا لازمه از این خونه تکونی ذهنی بهره ببرین. به همون سرعتی که می تونین از کلمات منفی آزاد شید اونا می تونن به زندگی تون برگردن. باید از هر روز و هر لحظه واسه کشف خودمون و رشد شخصی استفاده کرد. آموختن نحوه ی در خدمت گرفتن قدرت کلمات تنها یکی از مسیرهای این رشده.

به منتقد داخلی تون بدین

به صدای منتقد داخلی تون مثل گفتارهای منفی، دقت کنین. یادداشت کردن گفتارهای داخلیِ منفی که جنبه ی انتقادی دارن قدمی لازم واسه از بین بردن این عادت مخربه.

این سؤالا رو از خودتون بپرسید:

با بهترین دوستم این طور حرف می زنم؟

با کسی که عاشقش هستم چه جوری؟

میتونم موقعیتایی که تا این اندازه موجب آزارم شده رو تغییر بدهم؟

نتایج گفتن اینجور کلمات و عبارات منفی ای به خودم چیه؟

مراقب سرزنش گر داخلی تون باشین. اگه این صدا زیادی بلند و خارج از کنترله زمان ساکت کردن اون فرا رسیده. گفتار منفی داخلی روی عزت نفس شما، نگاه تون به زندگی، سطح انرژی، رابطه ها و حتی سلامت تون اثر خراب کردن کننده می ذاره.

مثل ترک هر عادت بد دیگر واسه متوقف کردن انتقادهای داخلی باید تعهد داشته باشین و تصمیم بگیرین. واسه کنار گذاشتن گفتارهای منفی داخلی نیازمند صرف زمان، پایداری، توجه و قدرت هستین. چون این گفتارها اونقدر عمیق در وجودمون ریشه میزنن که به طبیعت ثانویه ی ما تبدیل می شن. زمانی که اونا رو کشف کردین زمان اینه که از تکرار اون خودداری کنین و اونا رو با گفتارهای مثبت تری جانشین کنین. آگاهی به تنهایی کلیدی واسه تغییره.

ذهن مثل یک زمینه، اگه دانه های قوی و مثبت رو در اون بکارید تموم وجودتون شکوفا میشه. انتخاب با شماس می خواید گل بکارید یا علف هرز؟ کلمات قدرت دارن. از اونا به درستی استفاده کنین.

برگرفته از: huffpost lifehack wisdomsdoor

 



۶۰۰۰تومن